Bulut Muhasebe Programı Kullanmanın Avantajları

Bulut Muhasebe Yazılımı Nedir?

Çevrimiçi muhasebe yazılımı olarak da bilinen bulut muhasebe yazılımı, uzak bir sunucuda barındırılan muhasebe yazılımıdır. Kullanıcı, verilerin işlendiği ve kullanıcıya geri gönderildiği bir “bulut” tabanına veri gönderir.
Kullanıcılar yazılıma İnternet veya diğer ağlar üzerinden bir bulut uygulama hizmet sağlayıcısı aracılığıyla erişebilir. Bulut tabanlı muhasebe yazılımıyla, şirketinizdeki herkes buluta kendi cihazından erişebilir, böylece yazılımla ayrı ayrı masaüstleri kurmak zorunda kalmazsınız. Bu şekilde saha personeli ve şubeler her zaman aynı verilere ve aynı yazılım sürümüne erişebilir. Bulut tabanlı muhasebe programlarının önemli bir avantajı, veri yedekleme ve olağanüstü durum kurtarmanın genellikle hesabın bir parçası olmasıdır.

Bulut Muhasebe Programı Kullanmanın Avantajları

 

Muhasebeye İstediğiniz Yerden İstediğiniz Zaman Erişebilirsiniz

Bulut tabanlı bir muhasebe programı, finansal verilerinize istediğiniz zaman, istediğiniz yerden erişmenizi sağlar. Bulut üzerinden uzaktan erişim, güncelleme gibi işlemler için zaman harcama ihtiyacını ortadan kaldırır. Aslında, bazı bulut tabanlı muhasebe programları mobil entegrasyona sahiptir, böylece finansal verilerinize ve muhasebe yazılımınıza istediğiniz zaman, istediğiniz yerden erişebilirsiniz.

Raporları Ayrıntılı Alın

Verileriniz bulutta olduğu sürece ayrıntılı raporlar alın ve finansal verilerinize istediğiniz zaman erişin. Bu, işletmenizin finansal geleceği hakkında daha doğru kararlar vermenizi sağlar. Eski bir muhasebe programı kullanıyorsanız, eski raporlarınıza erişmek için gezinmeniz gerekir. Bulut tabanlı muhasebe programımız, gerçek zamanlı finansal verilere istediğiniz zaman erişmenizi sağlayarak, hızla büyüyen işletmenizin her ayrıntısını almanızı kolaylaştırır.

Otomasyonları Kullanıp Zaman Kaybetmeyin

Bulut tabanlı muhasebe yazılımı ile çoğu görevi otomatikleştirerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, tedarikçi bilgilerini girebilir ve her ay aynı gün o tedarikçiye otomatik olarak ödeme yapan bir iş akışı oluşturabilirsiniz.

İşbirliğini Kolaylaştırın

Bulut tabanlı bir muhasebe programı, bir muhasebeciyle çalışmayı kolaylaştırır. Çünkü bulut sayesinde muhasebecilerin gerçekten istediği raporları alırsınız. Öte yandan, muhasebecilere muhasebe programlarına erişim izni verme seçeneğiniz de vardır. Bu sayede muhasebeci istediği zaman raporu kendisi açabilmektedir. Ayrıca çalışanlara bulut tabanlı muhasebe programlarına erişim izni verebilirsiniz. Hangi verilere erişilebileceğini ve erişilemeyeceğini belirlemek için izin ayarlarını da kullanabilirsiniz.

Muhasebenizin Doğruluğunu Artırın

Bulut tabanlı muhasebe programlarında hata riski çok daha düşüktür. Çünkü ilgili tüm finansal veriler aynı yerde kayıt altına alınmaktadır. Düzenli olarak gider ve gelir kaydeden ve işlemleri kategorize eden işletmeler için bulut bilişim sayesinde hata oranları büyük ölçüde azaltılıyor.

Excel dosyalarıyla çalışırken, gerekli formülleri hatırlamaya veya kısa yolları kullanmaya gerek yoktur. Defter hatalarını ortadan kaldırmak için yapmanız gereken tek şey gelir ve giderlerinizi düzenli olarak sisteme girmektir.

Kurulum Gerekmez

Bulut muhasebe programları çevrimiçi olarak mevcuttur. Bu, kurulum ihtiyacını ortadan kaldırır.
Ekiplerin her masaüstü bilgisayara ayrı ayrı yüklendiği geleneksel muhasebe programlarının aksine, erişim bir kullanıcı adı ve parola girilerek bir tarayıcı aracılığıyla gerçekleştirilir. Bazı bulut muhasebe programları, bulut altyapısı üzerinde çalışır ancak bilgisayar kurulumu gerektirir.

Bu arada, bulut tabanlı muhasebe programınızı güncellemek veya diğer teknik sorunlara çözüm bulmak için BT ekibinize ihtiyacınız yok. Çünkü program güncellemeleri her zaman çevrimiçi ve otomatiktir. Benzer şekilde, teknik sorunlar daha kullanıcı fark etmeden güncellemeler ile çözülür.

Teknik Desteğe Erişim

Bulut muhasebe programı olan bir kullanıcının teknik bir sorunu varsa, bir ekibin fiziksel olarak gelip sorunu çözmesini beklemesi gerekmez. Teknik desteğe e-posta veya telefon yoluyla erişilebilir ve sorunlar çevrimiçi olarak çözülebilir.

Bunlar, geleneksel muhasebe programlarını kullanmak ile bulut tabanlı muhasebe programlarını kullanmak arasındaki farklardır. Özellikle bulut altyapı faydaları ve güvenliğindeki farklılıklar göz önüne alındığında, işletmelerin bulut teknolojilerinden faydalanması kaçınılmazdır.