[pix_advanced_text content_color=”black” element_id=”1668161265133-8a412feb-624e”]Önemli iş süreçlerini bir ERP sistemiyle otomatikleştirmek isteyen birçok küçük ve orta ölçekli işletme lideri SAP Business One’ı değerlendiriyor. Bu, özelliklerini, faydalarını ve zayıf yönlerini araştırmak anlamına gelir.

Bunu akılda tutarak, işte size bir SAP Business One genel bakışı.

Özellikler ve sektörler

SAP Business One, envanter yönetimi yetenekleri nedeniyle toptan dağıtım, üretim, hizmet endüstrileri ve perakende için çok uygundur. Envanter yönetimi her zaman Business One’ın güçlü yönlerinden biri olmuştur. ERP sistemleri, genellikle envanteri çok iyi idare etmedikleri için, giriş seviyesi yazılım paketlerini aşan gelecek vaat eden şirketler içindir.

Genel muhasebe, satış ve satın alma için olağan çekirdek modüllere ek olarak SAP Business One, CRM, hizmet yönetimi, proje yönetimi, envanter ve malzeme ihtiyaç planlaması sağlar.

SAP Business One, mütevazı üretim ve envanter yönetimi gereksinimleri olan çoğu şirket için uygun olan hafif üretimi de içerir. Daha sağlam üretim işlevselliği gerektiren işletmeler için çeşitli üçüncü taraf uzantıları mevcuttur.

SAP Business One, yazılım birden fazla para birimini desteklediğinden, küresel olarak iş yapan şirketler için potansiyel olarak iyi bir seçimdir. Ayrıca ülkeye özgü yasal gereksinimler, vergi ve bankacılık dahil olmak üzere çok sayıda ülke yerelleştirmesini de destekler. Business One 27 dilde mevcuttur ve dünya çapında 40’tan fazla ülke için yerelleştirilmiştir.

Lehte ve aleyhte olanlar

Business One’ı kullanmakla ilgilenen herkes, ERP sisteminin artılarını ve eksilerini dikkatlice tartmalıdır.

Artı tarafta, SAP, Business One’ı geliştirmeye yatırım yapmaya devam etti ve SAP ekosistemindeki diğer araçların Business One ile çalışmasını sağladı. Bunlar arasında en dikkate değer olanı, kullanıcıların Business One’dan veri çekmesine olanak sağlayan Crystal Reports’tur. Kullanıcılar ayrıca HANA veritabanına erişmeyi de seçebilirler. SAP ayrıca Business One müşteri tabanına damlaması amaçlanan bir kurumsal platforma yatırım yapmaya devam ediyor. SAP, IoT, blockchain, mobil ve diğer dönüştürücü teknolojilerini de geliştirmeyi hedefliyor.

SAP, uyarlanabilirlik ve entegrasyona her zaman büyük önem vermiştir ve Business One, kalite ve esneklik konusunda bir üne sahiptir. Ayrıca, yazılım her zaman güçlü uygulama programı arayüzlerine (API’ler) sahiptir.

Business One’ın zayıf yönleri yoktur. Örneğin, bir bordro modülü içermez ve şirketler, dış kaynaklı bordro hizmetleri için üçüncü taraf ürünlere ihtiyaç duyacaktır. Business One’ı düşünenler, İK modülünün yalnızca sınırlı işlevsellik sunduğunu da anlamalıdır.

SAP’nin genel raporlama yetenekleri güçlü olsa da, finansal raporlaması kullanıcıların isteyebileceğinden daha az esnektir. Şirketlerin sağlam ve esnek finansal raporlama için üçüncü taraf uygulamalarına başvurması gerekecek.

Business One’ı düşünen kâr amacı gütmeyen kuruluşlar veya hükümet liderleri, özellikle fon muhasebesi gerektiriyorsa, ürünün sınırlamalarının farkında olmalıdır.

Veritabanı seçenekleri: Buluta karşı şirket içi

SAP Business One, bir kullanıcı şirketin kendi sunucularında yerel olarak, tahsis edilmiş bir sunucu ile özel bir bulutta veya paylaşılan bir sunucu ile genel bir bulutta devreye alma esnekliği sunar. Business One başlangıçta yerel bir bulut ürünü olarak oluşturulmasa da SAP, ürünü çok kiracılı bir bulut ortamına uyarlamak için çalıştı.

Business One’ı seçen şirketlerin de istedikleri temel veritabanı sürümüne karar vermeleri gerekecek. ERP sistemi hem Microsoft SQL Server hem de SAP HANA üzerinde çalışır. Çoğu yeni müşteri, hızı ve esnekliği nedeniyle HANA’yı seçiyor. SAP, yeni özellik geliştirme çabalarının öncelikli olarak Business One’ın HANA sürümüne odaklanacağını duyurdu.

Fiyatlandırma ve satın alma süreci

Business One, aynı zamanda uygulama hizmetleri ve sürekli destek sağlayan sertifikalı katma değerli bayiler (VAR’ler) ağı aracılığıyla satılmaktadır. SAP, yazılımı doğrudan müşterilere satmaz, bunun yerine ERP ve CRM yazılımında derin deneyime sahip kaliteli bir bayi kanalı kullanır.

SAP fiyatlandırmasını yayınlamaz, ancak basit gereksinimleri olan şirketler, birkaç kullanıcılı küçük bir sistem için en az 10.000 ABD Doları harcamayı bekleyebilir. Sekiz ila 10 kullanıcılı orta ölçekli bir sistem, bu miktarın birkaç katına mal olacaktır; ve daha büyük, daha karmaşık şirketler için, ERP yazılım maliyeti altı rakama ulaşabilir. Uygulama ve eğitim hizmetleri değişiklik gösterir, ancak çoğu şirket, yazılım lisanslarına yaptıkları kadar hizmetlere de harcama yapmayı beklemelidir.

Business One, adlandırılmış kullanıcı bazında fiyatlandırılır. Birkaç farklı kullanıcı türü vardır. Profesyonel bir kullanıcının tüm sistem işlevlerine erişimi vardır ve bu nedenle en pahalı olanıdır. Sınırlı kullanıcılar, sistem özelliklerinin bir alt kümesine erişebilir ve daha düşük fiyatlandırılır. Sınırlı roller, CRM ve satış kullanıcılarını, finansal kullanıcıları ve lojistik kullanıcılarını içerir. Bir sistem yöneticisi, veri güvenliği gereksinimlerine göre çeşitli sistemlere erişimi kısıtlayabilir.

Business One, yazılımın maliyetini aktifleştirmek yerine işletme masraflarını üstlenmeyi tercih eden şirket liderleri için abonelik esasına göre de mevcuttur. Bu seçeneği düşünen herkes, en az bir tam yıllık hizmet taahhüdünde bulunmayı beklemelidir. Üç yıllık sözleşmeler yaygındır çünkü daha uzun bir taahhüt, aylık maliyetlerin düşmesine neden olur.

Bağımsız yazılım satıcısı eklentileri

Business One esnek ve uyarlanabilir olmalıdır. SAP, API’lere güçlü bir vurgu yaptı, böylece yazılım geliştiricilerin ürünü geliştirebilecek ve adreslenebilir pazarını genişletebilecek uzantılar ve dikey eklentiler oluşturmasını sağladı. Yüzlerce bağımsız yazılım satıcısı, Business One ile entegre olan SAP Çözüm Uzantıları oluşturmak için SAP’nin teknoloji yol haritasını kullandı.

SAP Çözüm Uzantıları, uygulama programlama otomasyonu, kullanılabilirlik, belge yönetimi ve kredi kartı işleme için yatay ürünlerin yanı sıra ayrı üretim, yiyecek ve içecek, tıbbi cihazlar ve diğerleri için odaklanmış dikey uzantıları içerir.

Business One kullanan şirketlerin çoğu, ERP’nin temel işlevlerine dahil olmayan gereksinimleri karşılamak için en az bir ek ürün gerektirir.

SAP, potansiyel alıcıların üçüncü taraf eklentileri seçmek için VAR’larla çalışmasını önerir. VAR’lar pazardaki ürünleri bilir; belirli gereksinimleri karşılamak için gereken yazılımı bulmanıza yardımcı olabilirler. En iyi üçüncü taraf ürünleri SAP tarafından onaylanmıştır.

Sınırlı SAP deneyimine sahip eklenti satıcılar bir entegrasyon stratejisi geliştirmiş, ancak bunu SAP ile sertifikalandırmamıştır.

Entegrasyon

SAP, Business One için bir dizi entegrasyon seçeneği sunar.

Örneğin, harici ürünlere bağlanmak ve gevşek birleştirilmiş entegrasyon iş akışlarını yönetmek için adaptörler sağlayan hem SAP’den hem de üçüncü şahıslardan gelen bir dizi entegrasyon aracı vardır. Bunlar, e-ticaret platformlarına, nakliye şirketlerine EDI hizmetlerine veya ERP sisteminin erişimini artıracak sayısız diğer yazılım ve hizmetlere bağlanır.[/pix_advanced_text]